صفحه اصلي > لیزر > تاریخچه لیزر 
 
 

این مطلب برگرفته شده از مقاله  " A History Of The Laser: A Trip Through The Light Fantastic " نوشته melina rose  میباشد .

در سال 1918به خاطر کشف کوانتوم انرژی جایزه ی نوبل به ماکس پلانگ  اهدا شد . پلانگ در حیطه ترمودینامیک و بر روی تابش جسم سیاه کار می­کیرد . جسمی که همه ی طول موج های نور را جذب میکرد ولی وقتی که گرم میشد تمامی طول موج ها را تابش نمی کرد . در مهم ترین کار او که در سال 1900 انتشار یافت پلانگ رابطه ای را بین انرژی و فرکانس نور پیشنهاد کرد: انرژی فقط به صورت تکه های مجزا ( هر چند کوچک )  تابش یا جذب می­شود و هر تکه مجزا کوانتوم انرژی نام دارد . تئوری او الهام بخش دانشمندان آینده فیزیک همچون آلبرت اینشتین شد . در سال 1905 اینیشتین مقاله ای در مورد اثر فوتوالکتریک منتشر کرد و در آن مقاله اظهار داشت که نور نیز انرژی خود را به صورت تکه های مجزا انتقال میدهد ( ذرات کوانتومی مجزا که فوتون نامیده شدند ) .


ماکس پلانگ 


در سال 1917 اینیشتین فرایندی را معرفی کرد که بر اساس آن بدست آوردن لیزر ممکن می­شد ، این پدیده گسیل القایی نام گرفت . در این تئوری به غیر از جذب و تابش خود بخودی ، میتوان الکترون­ها را برانگیخته کرد تا نور با طول موج معینی را گسیل کنند . از آن زمان 40 سال گذشت تا دانشمندان بتوانند چنین گسیل نوری را تقویت کنند ، و این پایه ای شد تا لیزر ها به ابزار همه گیر و قدرتمند حال حاظر تبدیل گردند .

26 آوریل سال 1951:  چارلز هارد تاونز (Charles Hard Townes) از دانشگاه کلمبیا ایده میزر  (microwave amplification by stimulated emission of radiation)  را در حالی که در پارکی در شهر واشنگتن نشسته بود کشف کرد .


چارلز تاونز


سال 1954 : تاونز به همراه  هربرت زیگر (Herbert J. Zeiger) و دانشجوی کارشناسی ارشدش جیمز گوردن (James P. Gordon) اولین میزر را در دانشگاه کلمبیا ساختند . میزر آمونیاک اولین اولین دستگاه ساخته شده بر اساس پیشبینی اینیشتین بود که در آن تقویت و تولید امواج الکترومغناطیس توسط گسیل القایی ممکن می­شد . میزر او طول موجی کمی بیشتر از یک سانتی متر دارد و توانی در حدود 10 نانووات را تولید میکرد.

سال 1955: در موسسه فیزیک لبدف (P.N. Lebedev) در مسکو نیکلای باسکف (Nikolai G. Basov)  و الکساندر پروخروف (Alexander M. Prokhorov)  اقدام به طراحی و ساخت نوسان سازهای لیزری کردند. آنها روشی را برای بدست آوردن جذب منفی ( بهره ) پیشنهاد کردند که روش پمپاژ نامیده شد .


نیکلای باسکف


سال 1955 : نیکلاس بلویمبرگن از دانشگاه هاروارد میزر حالت جامد در ناحیه میکروموج را بدست آورد .

14 سپتامبر سال 1957: تاونز طرح  اولین میزر اپتیکی را در دفتر آزمایشگاه خود کشید .

13 نوامبر 1957 : دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه کلمبیا گوردن گولد (Gordon Gould) برای اولین بار ایده ساخت لیزر را در دفتر یادداشت خود نوشت این اولین باری بود که از کلمه لیزر استفاده میشد. چند ماه بعد گوردن به یک موسسه تحقیقاتی خصوصی پیوست  (Technical Research Group)


اولین صفحه دفتر یادداشت گوردن گولد که او اولین بار کلمه لیزر را در آن یادداشت کرده و عناصر ضروری برای ساخت یک لیزر را در آن توضیح داده است . 


1958 : تاونز ، که در آن زمان مشاور Bell Labsبود و برادر زن او آرتور شالو (Arthur L. Schawlow)  که یکی از محققان Bell Labs  بود ، در مقاله ای که  در مجله Physical Review Lettersچاپ شد ، نشان دادند که میزرها میتوانند به گونه ای تغییر یابند که در ناحیه مرئی و فروسرخ کار کنند و نحوه­ی انجام این کار را نیز ارائه دادند . در موسسه فیزیک لبدف ، باسکف و پروخروف نیز در مورد احتمال بکارگیری اصول میزر در ناحیه طول موجی مرئی تحقیق می کردند .


الکساندر پروخروف


22 مارس 1960  : تاونز و شالو ، زیر نظر Bell Labs  اقدام به ثبت اختراع با شماره 2,929,922   برای میزر اپتیکی میکنند که دیگر به آن لیزر گفته می شود ،  با رد شدن درخواست آنها گوردن و TRCاقدام به ثبت این اختراع میکنند که این موضوع باعث ایجاد بحث 30 ساله مربوط به اختراع لیزر می شود .

16 می 1960 : تئودور میمن (Theodore H. Maiman)  فیزیکدان آزمایشگاه­های تحقیقاتی هویگنس (Hughes Research Laboratories) در مالیبو کالیفرنیا با استفاده از یاقوت رشد داده شده ، اولین لیزر را ساخت. یاقوت به شکل استوانه ای به طول 2 سانتی متر و قطر  1 سانتی متر رشد داده شده بود و برای ایجاد مشدد فابری پرو دو طرف آن با نقره لایه نشانی شده بود . میمن برای پمپاژ لیزرش از یک لامپ فلش عکاسی استفاده کرده بود .

7 جولای 1960: هویگنس برای معرفی دستاورد میمن کنفرانس مطبوعاتی برگزار میکند .

نوامبر 1960 : پتر سروکین (Peter P. Sorokin) و میرک استونسون (Mirek J. Stevenson)  از مرکز تحقیقاتی توماس واتسون (IBM Thomas J. Watson Research Center) لیزر اورانیوم را می­سازند ، که یک لیزر حالت جامد جهار ترازی بود.

دسامبر 1960 : علی جوان (Ali Javan) ، ویلیام بنت (William Bennett Jr) و دونالد هریوت (Donald Herriott) از Bell Labs  اولین لیزر هیلیوم نئون را می سازند ، که  اولین لیزری پیوسته در 1.15 میکرومتر بود.


علی جوان


1961 : لیزرها توسط شرکت هایی همچون Trion Instruments Inc،Perkin-Elmer و   Spectra-Physicsوارد بازار تجاری شدند .

مارس 1961 : در دومین جلسه بین­المللی کوانتوم الکترونیک آقای رابرت هلوارث (Robert W. Hellwarth) از آزمایشگاه تحقیقاتی هویگنس یک روش تئوری را پیشنهاد میکند که بر اساس آن میتوان با کنترل پالس های لیزر یاقوت بهبود قابل ملاحظه ای در عملکرد آن ایجاد کرد. او پیش بینی می­کند که با تغییر ناگهانی بازتابندگی آینه های لیزر از  یک مقدار  بالا به یک مقدار پایین (بنحوی که از عمل لیزینگ لیزر جلوگیری کند) میتوان به یک پالس نوری با توان بالا دست یافت .

اکتبر 1961 : الیاس اسنیتزر(Elias Snitzer ) از شرکت (American Optical) اولین لیزر نئودمیوم گلاس (Nd:glass)را گزارش میکند .

دسامبر 1961 : اولین درمان پزشکی  با استفاده از لیزر بر روی انسان توسط دکتر چارلز کمپبل (Charles J. Campbell) از موسسه چشم پزشکی از  مرکز درمانی Columbia-Presbyterianو چارلز کوستر (Charles J. Koester) از شرکت (American Optical ) در بیمارستان (Columbia-Presbyterian) در منهتن انجام میگیرد . در این جراحی از لیزر یاقوت شرکت  American Optical برای از بین بردن تومور شبکیه چشم استفاده می شود .

1962: هلوارث (Hellwarth ) با کمک  فرد ام­سی کلانگ (Fred J. McClung) تئوری خود در مورد لیزر را اثبات میکند . در این آزمایش او با استفاده از شاتر سلول کر که توسط الکتریسیته سوییچ می شد به توان بیشینه 100 برابر لیزر های یاقوت متداول رسید ، این روش تولید پالس های بزرگ Q-switching  ( سوییچ بهره ) نام گرفت . اولین کاربرد مهم آن جوشکاری فنرهای ساعت بود .

1962: گروه هایی از GE  و IBMو آزمایشگاه MITهمزمان لیزر گالیوم آرسناید را ساختند ، یک قطعه­ی نمیه رسانا که انرژی الکتریکی را به صورت مستقیم به نور فروسرخ تبدیل میکرد. اما حتی برای عملکرد پالسی این وسیله باید بشدت خنک میشد .

اکتبر 1962: نیک هولونیاک (Nick Holonyak) دانشمند مشاور در آزمایشگاه شرکت جنرال الکتریک (General Electric) گزارش کار خود روی لیزر دیودی GaAsP (gallium arsenide phosphide)   با نور قرمز را منتشر کرد . منبع نوری او یک منبع با بازده زیاد از نور همدوس مرئی بود که هم اکنون هم پایه  LEDهای امروزه هست.

ژوئن 1962 : Bell Labsاولین لیزر   YAG  (yttrium aluminum garnet ) را گزارش می­دهد.

اوایل 1963 : مجله بارونز فروش سالیانه لیزرهای تجاری را یک میلون دلار برآورد میکند .

1963: لوگان هارگروف (Logan E. Hargrove)، ریچارد فرانک (Richard L. Fork) و ام . ای پولاک (M.A. Pollack) اولین لیزر قفل شده مدی (mode-locked laser) را گزارش کردند که یک لیزر هلیوم نئون با مدولاتور آکوستواپتیک بود . قفل شدگی مد برای ارتباطات لیزری ضروری است و پایه لیزر های فمتوثانیه میباشد .

1963 : هربرت کرومر (Herbert Kroemer) از دانشگاه کالیفرنیا و تیمی متشکل از رودلف کازارینف (Rudolf Kazarinov) و ژورس آلفروف(Zhores Alferov) از موسسه فیزیکی فنی A.F.Ioffeدر پترزبورگ روسیه به صورت جداگانه ایده هایی را برای ساخت لیزر های نیمه رسانا از قطعه هاییبا ساختار کریستالی یکسان و گاف باند متفاوت (hetero structure divices)  ارائه دادند . این کار برای کرومر و آلفروف جایزه نوبل فیزیک در سال 2000 را به همراه داشت .

مارس 1964: ویلیام بریدج (William B. Bridges) از آزمایشگاه هویگنس لیزر پالسی آرگون را ساخت اگرچه این لیزر حجیم و کم بازده بود ولی میتوانست در چنیدن طول موج مرئی و فرابنفش خروجی داشته باشد.

1964 : تاونز ، باسکوف ، و پروخروف به خاطر کارهای پایه ایشان در حوزه ی کوانتوم الکترونیک که منجر به ساخت نوسانسازها و تقویت کننده ها (بر اساس اصول میزر و لیزر ) شد جایزه نوبل دریافت کردند .

1964 : لیزر دی اکسید کربن توسط کومار پاتل (Kumar Patel) در  Bell Labsاختراع شد . این لیزر در زمان خود پرقدرت ترین لیزر پیوسته بود و امروزه در سراسر جهان به عنوان وسیله برش در جراحی و صنعت استفاده می­شود .

1964 : لیزر Nd:YAG  ، (neodymium-doped YAG)توسط جوزف جوسیک (Joseph E. Geusic) و رچارد اسمیت (Richard G. Smith)در Bell Labsاختراع شد. این لیزر بعدا در کارهای پزشکی روی قرنیه چشم و بازسازی پوست کاربرد فراوان یافت .

1965 : برای اولین بار در Bell Labsفاز  دو لیزرهمگام میشوند (phase-locked) ، این قدم بزرگی برای ارتباطات نوری بود .

1965: جرومیکاسپر ( Jerome V.V. Kasper) و جورج پایمنتال (George C. Pimentel) در دانشگاه برکلی اولین لیزر شیمیایی در طول موج 3.7 میکرومتر ( با هیدروژن کلراید ) را ساختند .

1966: چارلز کاو(Charles K. Kao) به همراه جرج هاخام (George Hockham) در آزمایشگاه های مخابرات در هارلو (Harlow, UK,) کشفی کردند که نقطه عطفی در زمینه فیبر نوری شد. او چگونگی انتقال نور توسط فیبر های نوری شیشه ای در مسافت های طولانی را محاسبه کرد .  بر اساس مطالعات او میشد با فیبرهایی که از شیشه های خالصتر ساخته شده باشند سیگنالهای نوری را در مسافت های بیشتر از 100 کیلومتر انتقال داد ،(مقایسه کنید با 20 متری که در آن زمان میسر بود) . به خاطر این کشف ، کاو در سال 2009 برنده جایزه نوبل فیزیک شد .

1966. آلفرد کستلر (Alfred Kastler) فیزیک دان فرانسوی به خاطر روش برانگیختن اتم ها به ترازهای بالاتر که در سال های مابین 1949 و 1951 ارائه داده بود برنده جایزه نوبل فیزیک شد . روش او که با نام پمپاژ اپتیکی شناخته می شود قدم بسیار مهمی برای ساخت لیزرها و میزرها محسوب میشود .

مارس 1967: برنارد سافر ( Bernard Soffer) و بیل فارلند (Bill McFarland) لیزر کوک پذیر (tunable)مرکز رنگی را در شرکت کوراد (Korad Corp) اختراع کردند .

فوریه 1968: در کالیفرنیا ، میمن و پیشگامان دیگر عرصه لیزر  گروهی با نام انجمن صنعت لیزر را تاسیس کردند که بعدا در سال 1972 تبدیل به انجمن لیزر آمریکا شد. (Laser Institute of America)

1970: وقتی که TRGفروخته شد گولد حق اختراع خود را به قیمت 1 دلار بعلاوه 10 درصد سود آن پس گرفت .

1970 : باسکف (Basov) ، دانلیلیچف (Danilychev) و پوفوف (Popov) در موسسه فیزیک لبدف(P.N. Lebedev) لیزر اگزایمر را اختراع کردند.

بهار 1970 : گروه آلفردف در موسسه فیزیکی-فنی  آیوف (Ioffe Physico-Technical Institute) و مورتون پانیش (Morton B. Panish)  و ایزو هایاشی  (Izuo Hayashi )  از  Bell Labsاولین لیزر نیمه رسانای  پیوسته را که در دمای اتاق کار میکرد را تولید کردند که این اختراع راه تجاری سازی ارتباطات فیبر نوری را هموار کرد .

1970: در شرکت Corning Glass Works  ، (امروزه Corning Incنام دارد) ، دکتر رابرت ماورر ( Drs. Robert D. Maurer) ، پیتر شولتز (Peter C. Schultz) و دونالد کِک (Donald B. Keck)  اولین فیبر نوری با اتلاف کمتر از 20 دسیبل بر کیلومتر را گزارش دادند ، که امکان استفاده از فیبر نوری در ارتباطات نوری را نشان می­داد.

1970: آرتور آشکین ( Arthur Ashkin) از Bell Labsتله اندازی اپتیکی  (optical trapping) را ابداع کرد ، فرایندی که در آن اتم ها توسط نور لیزر به دام میافتند . کار او در زمینه های انبرک توری و تله اندازی نوری پیش­قدم بود و باعث پیشرفت های زیادی در زیمنه های فیزیک و بیولوژی شد.

1972 : چارلز هنری (Charles H. Henry)  اولین لیزر چاه کوانتومی را ابداع کرد. این لیزر نسبت به لیزرهای دیودی متداول برای رسیدن به آستانه لیزینگ جریان بسیار کمتری نیاز داشت و متعاقبا بازدهی آن بسیار بالاتر بود .

1972: در   Bell Labsاز پرتوی لیزر برای ساخت الگوی یک مدار الکتریکی بر روی سرامیک استفاده شد .

ژوئن 1974:  بارکدخوان اولین بار روی یک بسته آدامس استفاده شد .

1975: مهندسان شرکت   Laser Diode Labs اولین لیزر تجاری نیمه رسانای پیوسته را تولید کردند که در دمای اتاق کار میکرد . عملکرد پیوسته آن ارتباطات تلفنی را ممکن میکرد .

1975:  اولین  لیزر چاه کوانتومی  توسط جان وندر زیل (Jan P. Van der Ziel) ، دینگل (R. Dingle)،  رابرت میلر (Robert C. Miller) ، ویلیام ویگمن (William Wiegmann)  و نوردلند  (W.A. Nordland Jr) عملیاتی شد . این لیزر ها در واقع در سال 1944 تکمیل و توسعه داده شدند .

1976: اولین نمایش عملکرد پیوسته لیزرهای نیمه رسانا در دمای اتاق و در طول موج بالاتر از  یک میکرومتر .

1976: جان مادی (John M.J. Madey) و گروهش در دانشگاه استندفورد کالیفرنیا امکان ساخت لیزر الکترون آزاد را نشان دادند . در این نوع لیزرها بجای محیط بهره از باریکه ای از الکترون­های شتاب­داده شده (تا سرعتهای نزدیک به سرعت نور) استفاده میشود ، این الکترونها از میدان مغناطیسی متناوب عبور داده میشوند که باعث ایجاد تابش همدوس می شود . به دلیل اینکه در این لیزر الکترون ها در خلا  حرکت میکنند، لیزر الکترون آزاد (FEL) مشکلاتی همچون از بین رفتن ماده و یا  ایجاد عدسی گرمایی را ندارد و میتواند به توانهای بسیار بالایی دست یابد .

1977: نصب تجاری  اولین سیستم مخابراتی موج نوری ( توسط فیبرنوری ) متعلق به Bell Labs  در خیابانهای شیکاگو به اتمام رسید .

11 اکتبر 1977: گولد ثبت اختراعی در مورد پمپاژ نوری انجام داد که در مورد 80 درصد لیزرها استفاده داشت .

1978:  دیسکت لیزی در بازار های ویدیو ی خانگی راه پیدا کرد . اولین پخش کننده ها از لیزر هیلیوم نئون استفاده میکردند ولی بعدها از لیزرهای دیودی فروسرخ استفاده شد .

1979: ثبت اختراع گولد پذیرفته شد که کاربردهای وسیعی در حوزه لیزر پیدا کرده بود .

1981: شالو (Schawlow)  و بلومبرگن ( Bloembergen) بخاطر  کارهایشان در توسعه اسپکتروسکوپی لیزری جایزه نوبل فیزیک را دریافت کردند .

1982 : پیتر مولتون(Peter F. Moulton) از آزمایشگاه لینکولن دانشگاه MITلیزر تیتانیوم سافایر را ساخت . این لیزر برای ایجاد پالسهای کوتاه در حدود  پیکو ثانیه و فمتو ثانیه استفاده می­شود . لیزر تیتانیوم سافایر در کاربردهایی نظیر کوک پذیری و لیزرهای فوق سریع جایگزین لیزرهای مرکز رنگی شد .

اکتبر 1982: CD  صوتی ( کاملا مستقل از تکنولوژی LaserDisc) آغاز به کار کرد . اولین آهنگی که با استفاده از CDپخش شد آلبوم سال 1978 Billy Joel  با نام  "52nd Street" بود.  

1985: استون چو (Steven Chu)  از Bell Labsو همکارانش از نور لیزر برای کند کردن و کنترل اتم ها استفاده کردند . روش خنک سازی لیزری آنها ( به این روش optical molassesهم گفته میشود ) برای بررسی رفتار اتم ها استفاده میشود . چو ،  کلاود تانودجی (Claude N. Cohen-Tannoudji) و ویلام فیلیپس (William D. Phillips)  برای این کار در سال 1977 برنده جایزه نوبل شدند .

1987: دیوید پاین  (David Payne) در دانشگاه  Southamptonو تیمش تقویت کننده های فیبری آلاییده به ایریبیوم را معرفی کردند . این گونه تقویت کننده های نوری سیگنال های نور را(  بدون  چرخه تبدیل آنها به سیگنالهای الکتریکی و باز تبدیل سیگنالهای الکتریکی به سیگنالهای نوری  ) تقویت میکنند و قیمت سیستم های اپتیکی فیبر نوری در مسافت های طولانی را کاهش میدهند .

1988: گولد شروع به دریافت حق امتیاز از ثبت اختراعش میکند .

1994 : اولین لیزر نیمه رسانا که می تواند همزمان چندین طول موج (با فاصله زیاد از هم) را تولید کند توسط جرومی فیست (Jérôme Faist)، فدریکو کاپاسو(Federico Capasso) ، دبرا سیوکو(Deborah L. Sivco) ، کارلو سیرتوری (Carlo Sirtori) ، آلبرت هاتچینسون  (Albert L. Hutchinson ) و آلفرد چو ( Alfred Y. Cho) ابداع میشود  (quantum cascade (QC) laser ). این لیزر  از لحاظ اینکه تمام ساختار آن در یک زمان و بر روی لایه ای از اتم ها توسط  روش رشد بلور  (روش molecular beam epitaxy) ساخته شده است منحصر بفرد می باشد . با تغییر ضخامت لایه های نیمه رسانا میتوان طول موج لیزر را تغییر داد . با توجه به عملکرد آن در دمای اتاق و توان و پهنای کوک­پذیری آن  لیزر QC  برای آشکارسازی گازها در اتمسفر ایده ال می باشد .

1994 : اثبات امکان  لیزر نقطه کوانتومی (quantum dot laser) با چگالی آستانه بالا توسط نیکولای لدنتسف (Nikolai N. Ledentsov) از موسسه فنی-فیزیکی  Ioffe .

نوامبر 1966 : اولین ارائهلیزر اتمی توسط ولفگانگ کترل (Wolfgang Ketterle) از دانشگاه MIT  ،این لیزر از ماده بجای نور استفاده میکند .

ژانویه 1977 : شوجی ناکامورا(Shuji Nakamura) ، استون دن بارس (Steven P. DenBaars) و جیمز اسپک (James S. Speck) در دانشگاه کالیفرنیا تولید لیزر گالیم نیترید (GaN) را اعلام کردند . این لیزر پالسی بوده و در ناحیه طول موجی آبی روشن و بنفش قرار داشت .

سپتامبر 2003 : تیمی از ناسا هواپیمایی را به پرواز در آوردند که انرژی لازم برای پرواز آن از طریق لیزر تامین شده بود . این هواپیما از چوب بالسا ساخته شده و طول بالا های آن 1.5 متر و وزن آن 311 گرم بود . توان آن از طریق لیزر غیر مرئی تامین میشد که در روی زمین بود و مسیر حرکت هواپیما را تعقیب میکرد . در روی هواپیما سلول های فوتو ولتاییک قرار داشتند و نور لیزر به آنها تابانیده میشد . این سلول ها انرژی لازم برای چرخاندن پره های هواپیما را تامین میکرد .

2004: سویچینگ الکترونیکی لیزر رامان برای اولین بار توسط اوزدال بویر (Ozdal Boyraz) و بهرام جلالی (Bahram Jalali)  در دانشگاه کالیفرنیا انجام  داده شد. اولین لیزر رامان سیلیکونی در دمای اتاق کار میکرد و توان خروجی آن 2.5 وات بود . در مقایسه با لیزر های رامان مرسوم ، میتوان لیزرهای رامان سیلیکونی را برای انتقال داده مستقیما مدوله کرد .

سپتامبر  2006:  جان بورز(John Bowers) و همکارهایش در دانشگاه کالیفرنیا  و ماریو پانیکا(Mario Paniccia)  مدیر آزمایشگاه تکنولوژی  فوتونیک شرکت اینتل در سانتا کلارا اعلام کردند که اولین لیزر سیلیکونی هیبریدی با پمپاژ الکتریکی را( توسط روش ساخت استاندارد سیلیکون)  ساختند . دستابی به این موفقیت درنهایت منجر به  خطوط اپتیکی ارزان قیمت در سطح ترابیت در داخل کامپیوتر های آینده خواهد شد .

اگوست 2007 :بورز و دانشجوی دکترای او برایان کوخ (Brian Koch) اولین لیزر سیلیکونی قفل شده مدی را ساختند . این لیزر راهی برای ادغام عملکرد های اپتیکی و الکتریکی در روی یک مدار بوده  و نوعی جدید از مدارهای مجتمع را ممکن می­سازد .

می 2009 : در دانشگاه روچستر نیویورک فرایندی را معرفی کردند که در آن از یک لیزر فمتو ثانیه برای افزایش بازدهی لامپ های رشته ای معمولی استفاده میشد.با تابیدن پالس لیزر، سطح فلز نانو ساختاری تشکیل میدهد که بازدهی تنگستن را افزایش میدهد . با این پروسه مصرف الکتریسیته یک لامپ 100 وات را از یک لامپ 60 وات هم کمتر میکند .

29 می 2009 : بزرگترین و پرانرژی ترین لیزر در سطح جهان شروع به کار کرد . (National Ignition Facility (NIF)) در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور  در لیورمور . ابعاد این لیزر به اندازه 3 زمین فوتبال بوده و توانایی تحویل انرژی دو میلیون ژول از لیزر فرابنفش در زمان یک میلیاردم ثانیه را دارد . میتوان انرژی این لیزر را در ابعادی به اندازه­ی یک مداد پاک کن کانونی کرد .

ژوئن 2009 : ناسا ماهواره اکتشافی مدار گرد ماه را به فضا پرتاب کرد . دستگاه ارتفاع سنجی که روی این ماهواره قرار داده شده است از یک لیزر برای جمع آوری ارتفاع نقاط بلند و پست موجود بر روی کره ماه استفاده می شود . ناسا از این اطلاعات برای پیدا کردن یخ برروی کره ماه و همچنین مشخص کردن مکانهای فرود امن برای فضاپیما ها استفاده میکند .

سپتامبر 2009 :با معرفی تکنولوژی فیبر نوری Light Peak  ، لیزر برای ورود به کامپیوترهای خانگی آماده شده است . Light Peak    شامل لیزرهای VCLELs  ، ( vertical-cavity surface-emitting lasers) می­باشد . این لیزرها میتوانند 10 میلیارد بیت دیتا بر ثانیه بفرستند و دریافت کنند .

دسامبر 2009 : تحلیلگران صنعت پیشبینی کردند که بازار جهانی لیزر  برای سال 2010 به میزان 11 درصد افزایش پیدا کند ، با در آمد کل بالغ بر 5.9  میلیارد دلار.

مارس 2010: رینر بلات (  Rainer Blatt) و پیت اشمیت (Piet O. Schmidt ) و تیم آنها در دانشگاه اینسبورک (Innsbruck) در استرالیا  عملکرد لیزر تک اتمی ، با و بدون رفتار آستانه  ، را با استفاده از تنظیم قدرت کوپلینگ بین میدان های اتم و نور، ثابت کردند .

 

منبع : http://www.photonics.com  

امین آذری دودران 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی می باشد.