صفحه اصلي > امکانات درمانی > درمان بزرگی خوش خیم پروستات(BPH) با لیزر 
 
 

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات(BHP) یکی از شایع ترین مشکلات مردان است که وابسته به شرایط سنی می باشد. این بیماری بعد از 45 سالگی بروز می کند و هر چه سن بالاتر برود احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود.

این بیماری تهدید کننده حیات نیست ولی به دلیل ایجاد علائم ادراری تحتانی کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد.

بزرگ شدن پروستات با وارد کردن فشار به مجرای ادراری که در داخل پروستات قرار دارد، موجب بروز علائم انسدادی و تحریکی می شود.

علائم انسدادی که به علت اختلال در خروج ادرار به دلیل بزرگ شدن پروستات به صورت تدریجی ایجاد می شود مثل کاهش نیرو و قطر جریان ادرار، تأخیر در دفع ادرار، زور زدن جهت دفع ادرار، احساس تخلیه ناکامل مثانه و به دنبال آن تکرر ادرار و قطره قطره آمدن ادرار و در موارد پیشرفته ممکن است مجرای ادراری به طور کامل بسته شده و سبب احتباس ادراری شود.

علائم تحریکی که به طور ثانویه به دلیل انسداد مجرای ادرار و تحریک مثانه به دلیل ضخیم شدن دیواره مثانه و کاهش ظرفیت آن ایجاد می شود مثل تکرر ادرار، به خصوص تکرر ادرار شبانه و فوریت در ادرار کردن می باشد.

علت بیماری به طور دقیق مشخص نیست و مواردی مثل سیگار کشیدن، وازکتومی، ریسک فاکتور محسوب نمی شود ولی 2 فاکتور برای پیشرفت بیماری لازم است: تغییرات هورمونی و بالا رفتن سن

انتخاب روش درمانی بستگی به سایز پروستات و حال عمومی بیمار دارد:

·         روش های انتظاری

·         درمان دارویی

·         روش های جراحی( TURPو جراحی باز پروستات)

·         روش های کمتر تهاجمی ( لیزر، روش های حرارتی)

از مزایای روش های کمتر تهاجمی: نداشتن خون ریزی ضمن و بعد از عمل، کاهش طول مدت زمان بستری از چند شب به یک شب، بی نیازی از سرم شستشو پس از عمل و داشتن حداکثر سوند ادراری به مدت 24 تا 48 ساعت.

دستگاه های لیزر موجود در مرکز تحقیقیات کاربرد لیزر بیمارستان شهدا شامل:

      Diod laser 980nm made in Germany -

      KTP laser made in iran -

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی می باشد.