جناب آقای دکتر رزاقی رئیس شبکه تحقیقاتی لیزر کشور در ابتدای جلسه ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان ،اعضای شورای راهبردی و مسئولین اجرایی در عرصه های فناوری و تجهیزات پزشکی و واحدهای تولیدی و هم چنین شرکتهای فعال درعرصه لیزر فرمودند: خوشبختانه بعد از 1 سال از تشکیل شبکه ملی تحقیقات لیزر توانستیم اولین نشست در راستای هم افزایی و هماهنگی بیشتر در جهت بهینه سازی ارائه خدمات این علم نوین را برگزار نماییم. شبکه ملی تحقیقات لیزر در پزشکی وظیفه دارد که سیاست سازی و تسهیل سازی با حضور صاحب نظران این عرصه را به انجام برساند و مسئولیت اجرای آن با عزیزانی است که در عرصه اجرا هستند. در واقع مصوبات شبکه از طریق معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به آنها ابلاغ خواهد شد .ایشان در ادامه فرمودند:

تشکیل این جلسه در راستای پیاده سازی نقشه راه لیزر است که این نقشه نیز در راستای نقشه جامع علمی کشور نگاشته شده است. نقشه راه لیزر با هدف تبدیل این دانش به یک دانش بومی در سطح کشور طراحی شده است. کشور ما باید به مرحله ای برسد که در زمینه این علم نوین حرف اول را در منطقه بزند و علاوه بر تولیدات داخل و اشباع کردن کشور از محصولات بتواند محصولات خود را هم در زمینه تولیدات و همچنین دانش در سطح منطقه و دنیا عرضه کند. وزارت بهداشت  و وزارت علوم در پیشبرد این فناوری نوین هر دو سهیم و درگیر هستند. یک طرف دانش و فیزیک علمی و ساخت آن و یک طرف نحوه کاربری و استفاده از آن را عهده دار است.  ما باید یک بیانیه در پایان تمام جلسات شبکه داشته باشیم و بتوانیم آن را ابلاغ کنیم . امروز در جمع عزیزانی هستیم که هم درگیر هستند و هم دلسوزو  این حکایت از یک انگیزه قلبی دارد که این کار صحیح انجام شود و واردات این علم نوین نیز به درستی صورت گیرد و در نهایت چگونگی راهبری ملی این فناوری نوین به درستی صورت پذیرد. فاز اول آن آموزش است و قدم بعدی آن استفاده صحیح آن است و البته باید حمایت های حاکمیت نیز وجود داشته باشد عرصه بعدی کار تشخیصی لیزر است که امروزه کاربرد لیزر در اکثر رشته های پزشکی اثبات شده است. کار ما نیز به عنوان مرکز تحقیقاتی لیزر این است که مشخص کنیم که ما از لیزر برای درمان و کاربرد این بیماری یا در این عرصه پزشکی میتوانیم استفاده کنیم.

در پایان جلسه جناب آقای دکتر رزاقی رئیس شبکه تحقیقاتی لیزر کشور ضمن تشکر از حضور مهمانان و مشارکت  فعال آنها در جلسه  به نکات زیر اشاره کردند : برای پیشرفت در زمینه تولید لیزرهای پزشکی در کشور باید برنامه ای مدون همچون کشورهای پیشرفته در این زمینه  داشته باشیم  و با خود باوری و تلاش زمینه را برای تولید داخلی لیزرها فراهم کرده تا دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم .ما باید به آینده کشور خود علاقه­مند بوده و دست در دست یکدیگر بدهیم تا مشکلات تولید لیزرهای پزشکی را حل کرده و حتی در آینده بتوانیم محصولات خود را صادر کنیم . ایشان  در ادامه  به این نکته اشاره کردند که در آینده راهکارهایی برای اینکه چه کسانی میتوانند از چه لیزرهایی استفاده کنند باید ارائه شود و بدون کار تخصصی در این زمینه نمیتوان گفت که گروه خاصی فقط حق استفاده از این دستگاه ها را دارند یا گروه دیگر نمیتوانند از این لیزرها استفاده کنند  .در پایان سخنانشان خطاب به حاضرین جلسه گفتند که امیدوارم با حضور فعال شما بتوانیم راهکارهایی برای رفع مشکلات و ارائه راهکارهای بهینه کردن فناوری های نوین داشته باشیم.

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی می باشد.