صفحه اصلي > قطب علمی آموزشی کاربرد لیزر در پزشکی > همراه با پزشکان متخصص > کاربرد لیزر در جراحی (دکتر سید محسن میرحسینی) 
 
 

کاربرد لیزر در  جراحی

 

 با توجه به پیشرفت های شگرف صورت گرفته در عرصه لیزر کاربرد آن در حیطه های مختلف پزشکی و از جمله جراحی  در حال گسترش است.

با توجه به برخی مزیت های لیزر نسبت به روش های مرسوم درمانی و علاقه بیماران به اطلاع از جنبه های درمانی لیزر؛ در ادامه به اختصار بعضی از موارد کاربرد  لیزر در جراحی ذکر می شوند.

" لیزر" در توضیح ساده ابزاری است که نور را به صورت پرتو های موازی با طول موج مشخص می تاباند.

این پرتوها  دارای انرژی بوده و با توجه به طول موج های مختلفی که دارند میزان نفوذ متفاوتی در بافت ها دارند.

 بعضی از بیماری ها در اثر رشد غیر طبیعی بافت به داخل مجرای دستگاه گوارش و یا تنفسی ایجاد میشوند که یا به سبب ماهیت بدخیم یا پیش بدخیم بودن ویا به دلیل تنگ نمودن مجاری  و یا به دلیل سایر اختلالاتی که به وجود می آورند می بایست مورد درمان قرار گیرند. از خاصیت تخریب کنندگی لیزر در درمان برخی از این ضایعات می توان بهره برد.

از سوی دیگربا توجه به امکان استفاده از لیزر در حین انواع روش های اندوسکوپی  درمان این ضایعات با استفاده از لیزر نیاز به جراحی های وسیع را در بعضی از موارد مرتفع میکند.

درمان انواع گرانولوم های خوش خیم  طناب صوتی، ضایعات مخاطی عروقی یا  غیر عروقی دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی از این جمله اند.

درمان برخی از بیماری های عروقی از قبیل ورید های واریسی از دیگر موارد کاربرد لیزر می باشد.

درمان  بیماری همورویید  با کمک لیزر مزیت هایی  نسبت به روش های درمانی جراحی دارد که با توجه به نظر پزشک می تواند به عنوان جایگزین جراحی مورد استفاده واقع شود.

درمان تسکینی توده های دستگاه گوارش (برطرف نمودن انسداد و یا کنترل خونریزی  در مواردی که امکان درمان علاج بخش  این ضایعات وجود ندارد) ازدیگر کاربردهای  لیزر می باشد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که استفاده از لیزر به عنوان یک روش درمانی و یا تشخیصی درجراحی در بسیاری از زمینه ها در حال گسترش است و استفاده متداول از آن در بسیاری از موارد  نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد.

 

 

دکتر میرحسینی

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی می باشد.