لیزر که به معنای استفاده از تابش نوری متمرکز  وهمگرا بر بافتی خاص می باشد در پزشکی کاربردهای گسترده دارد. لیزر مورد استفاده در پزشکی به دو نوع کم توان و پرتوان استفاده می شود . لیزرهای کم توان معمولا بین 1 تا 4 ژول انرژی دارند.لیزر کم توان به اسامی زیرنیز شناخته می شود:

LPLT (Low Power Laser Therapy)

LILT (Low Intensity Laser Therapy)

LLLI (Low Level Laser Irradiatiation)

Cold Laser Therapy

   لیزر مورد استفاده در بیماری های اسکلتی ,عصبی و عضلانی از نوع لیزر کم توان می باشد. از آن جایی که با این توان لیزر انرژی گرمایی زیادی تولید نمی شود مکانیسم اثر لیزر در این موارد به اثرات سلولی در محل اعمال نسبت داده میشود که احتمالا از طریق افزایش و کاهش واسطه های شیمیایی مرتبط با درد و التهاب , بهبود خونرسانی تسریع روند ترمیم بافتی و سایر مکانیسم های ناشناخته صورت می گیرد . همچنین اثراتی در محل دورتر از اعمال آن به بافت از طریق واکنش های فتوبیواستیمولاسیون مطرح شده است

   موارد استفاده از لیزر تراپی:

  • اثرات ضد التهابی(Anti inflammatory)
  • اثرات ضد درد(Analgesic effects)
  • اثرات ضد تورم(Anti edema effect)
  • Biostimulating effects

    در بیماری های مختلفی نظیر آرتروزها (شامل آرتروز زانو ,مفاصل انگشتان دست و پا), رادیکولوپاتی ها یا التهاب ریشه های عصبی گردن و کمر در اثر دیسک، آرتروز, کمردرد های مکانیکی و غیر اختصاصی  ,کاهش درد و التهاب مفاصل در روماتیسم مفصلی،روماتیسم های سرونگاتیو، فیبرومیالژی، دردها و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان، التهاب مفصل تمپوروماندیبولر  ، در آسیبهای ورزشی ، در رفتگی ها و التهابات غلاف کپسول مفصلی،کشیدگی و التهاب تاندونی مانند آرنج تنیس بازان و گاف بازان ,التهاب نیام کف پا که به خار پاشنه شناخته می شود . التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل و دردهای ناشی از گیر افتادگی عصب مانند سندرم تونل مچ دست (که در این مورد تاییدیه FDA.(اتحادیه جهانی غذا و دارو) را دارد.

   لیزر کم توان در بهبود انواع زخم ها (زخمهای دیابتیک، زخمهای بستر. در بازسازی و تحریک رشد اعصاب محیطی مثلاً فلج عصب صورتی یا آسیب اعصاب محیطی و درمان دردهای ناشی از نروپاتی های محیطی مانند نروپاتی دیابتیک و دردهای عضلانی مانند سندرم مایوفاشیال (نقاط دردناک ماشه ایTrigger points)  نیزکاربرد دارد.

   توصیه می شود که در بیماران زیر از استفاده از لیزر درمانی پرهیز شود:

  • در خانمهای حامله لیزر در ناحیه شکم، کمر و لگن نبایستی استفاده شود.
  • بیماران سرطانی و در بدخیمی ها در ناحیه تومور استفاده از لیزر ممنوع می باشد.
  • بیماران دارایPacemaker لیزر بر روی قفسه سینه استفاده نشود.
  • بیماران حساس به نور(Photosensitive)
  • مناطق نزدیک به چشم به خصوص در لیزرهای پر توان

 

دکتر لیلا صدیقی پور

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی می باشد.