لیزر نوکلئوتومی

   لیزر نوکلئوتومی جراحی بسته دیسک کمر یک روش درمانی دارای حداقل سطح تهاجم است که در آن مواد داخلی یک دیسک بین مهره ای برآمده یا دچار فتق که باعث وارد شدن فشار به ریشه یک عصب یا کانال نخاعی شده، برداشته می شود.

   برآمدگی یا فتق دیسک عمدتاً به خاطر سن ایجاد می شود، اما مجموعه ای از آسیب دیدگی ها نیز می تواند شرایط مشابه را برای بیمار به همراه داشته باشد. با بالا رفتن سن، دیسک غضروفی بین مهره ها که در حالت عادی اسفنجی و مرطوب است، به تدریج آب خود را از دست می دهد. این روند از دست دادن آب باعث ضعیف شدن لایه فیبری خارجی دیسک به نام آنالوس فیبروزوس می شود. آنالوس فیبروزوس یک ماده ژل مانند است که در مرکز دیسک قرار دارد. با تجزیه شدن دیواره خارجی دیسک، ماده داخل آن می تواند به سمت خارج حرکت کند و باعث ایجاد برآمدگی در دیواره دیسک یا حتی پارگی (فتق) در دیواره دیسک شود. به این ترتیب مایع داخل دیسک از محل خود خارج شده و آزاد می شود. درد، احساس سوزش، ضعف، و بی حسی در مواردی مشاهده می شود که دیسک متورم یا دچار فتق به کانال نخاعی یا یکی از ریشه های عصب در این ناحیه فشار وارد کرده و آن را گاز بگیرد.

دلایل استفاده از لیزر نوکلئوتومی

   لیزر نوکلئوتومی فقط زمانی به بیمار پیشنهاد می شود که روش های درمانی محافظه کارانه همچون استراحت، داروهای مسکن، تمرین های ورزشی، و فیزیوتراپی نتواند به تسکین علائم بیماری کمک کند. این درمان با وارد کردن یک سوزن به دیسک آسیب دیده شروع می شود. به این ترتیب یک ابزار ویدیویی که با لیزر مجهز شده برای تبخیر تمام یا بخشی از هسته پولپی دیسک آسیب دیده استفاده می شود. این تبخیر دارای دو هدف اصلی زیر است:

  • کاهش فشار وارد شده به ریشه عصب یا کانال نخاعی
  • انتقال هسته پولپی به جراح امکان می دهد، در صورت نیاز مواد باقی مانده در دیسک را از کانال نخاعی یا ریشه عصب دور نگه دارد. انجام این کار می تواند برای اجتناب از دردناک شدن، تورم یا فتق دیسک در آینده مفید باشد.

   با وجودی که در اکثر موارد، علائم برآمدگی یا فتق دیسک می تواند به خودی خود در طول چند هفته یا چند ماه آشکار شود، لیزر نوکلئوتومی می تواند برای تسکین درد مزمن یا بلند مدت در این حالت موثر باشد. این روش درمانی معمولاً به صورت سرپایی بر روی بیمار انجام می شود و بیمار می تواند در همان روز درمان برای استراحت به خانه باز گردد. دوره ریکاوری بیمار در این حالت سریع تر از زمانی است که از عمل جراحی قدیمی باز کمر استفاده شود. علاوه بر این، به خاطر اینکه در این حالت از یک شکاف کوچک بر روی پوست استفاده می شود، جای زخم باقیمانده پس از درمان حداقل می باشد.

لیزر دیسککتومی برای فتق دیسک کمر

   درد مزمن در ناحیه کمر یکی از شرایط اصلی ناتوان کننده و تاثیرگذار بر زندگی فرد از نظر مالی، کاری و نیز کیفیت زندگی است. امروزه لیزر در حوزه های مختلف پزشکی استفاده می شود و می تواند مزایای منحصر به فرد در مقایسه با سایر روش های درمانی به همراه داشته باشد. بطور مشابه، در درمان بیماری فتق دیسک، لیزر می تواند مفید بوده و مزایای خاص داشته باشد. دیسککتومی یک روش درمان سرپایی یک مرحله ای است که در آن یک سوزن به فضای دیسک وارد می شود. در ادامه مواد داخل دیسک به جای سوزانده شدن هسته پولپی با لیزر، از آن خارج می شوند. لیزر دیسککتومی دارای حداقل سطح تهاجم و از نظر هزینه مقرون به صرفه است. همچنین بیمار با سندرم درد پس از عمل جراحی مواجه نمی شود. امروه از این روش بطور گسترده در کلینیک های درمانی متعدد استفاده می گردد.

مزایا

   تعدادی از مزایای لیزر درمانی در مقایسه با روش های درمانی قدیمی به شرح زیر هستند:

  1. کاهش فوری درد در 95% موارد
  2. دسترسی مستقیم به دیسک دچار فتق یا مشکل
  3. دست نخورده باقی ماندن هسته دیسک و رباط آن
  4. عدم نیاز به بی هوشی عمومی بیمار و استفاده از بی حسی موضعی
  5. انجام درمان به صورت سرپایی
  6. دوره توان بخشی کوتاه تر
  7. بازگشت سریع تر به فعالیت های حرفه ای و روزمره
  8. ایجاد یک شکاف کوچک (فقط با یک بخیه) و باقی نماندن جای زخم پس از درمان

 

دکتر بهنام حسینی

متخصص بیهوشی وفلوشیب درد

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی می باشد.